Analiza składu ciała

Analiza składu ciała

Zapraszamy do wykonania potwierdzonej medycznie analizy składu ciała, dostępnego w gabinecie w czasie niezależnym od wizyty lekarskiej lub w jej trakcie.

Badanie medyczne składu ciała analizatorem medycznym firmy SECA pozwala na ocenę ilości i rozkładu tłuszczu, masy beztłuszczowej (w tym mięśni), ilości oraz rozłożenia wody w organizmie oraz na pośrednie oszacowanie kondycji biologicznej komórek ciała z użyciem parametru kąta fazowego.

Badanie medyczne składu ciała jest bardzo przydatne w:

  • ocenie typu i stopnia zaawansowania otyłości Badanie pozwala ocenić ilość tkanki tłuszczowej brzusznej (wisceralnej), której często jest zbyt wiele i która jest przyczyną wielu metabolicznych problemów. Badanie pomaga w zaplanowaniu leczenia oraz kontrolowaniu ich rezultatów. W trakcie leczenia otyłości demotywujące dla samego pacjenta jest sytuacja, kiedy masa ciała przestaje zmniejszać się w oczekiwany sposób, a często wynika to z odbudowy tkanki mięśniowej pod wpływem zalecanych ćwiczeń fizycznych co można zweryfikować badaniem składu ciała.
  • ocenie stanu umięśnienia z podziałem na segmenty ciała Badanie pozwala ocenić dokładnie rozkład i masę tkanki mięśniowej w kończynach i tułowiu i stwierdzić realny przyrost mięśni i spadek ilości tłuszczu. Ma to znaczenie w monitorowaniu postępów przy wdrożeniu aktywności fizycznej jak i odbudowie mięśni przy leczeniu wyniszczających chorób.
  • ocenie stanu nawodnienia organizmu Dodatkowo analiza aparatem medycznym SECA pozwala na dokładną ocenę ilości wody wewnątrzkomórkowej jak i zewnątrzkomórkowej czyli nawodnienia organizmu, określenie tendencji do występowania obrzęków lub odwodnienia osoby badanej. Ma to duże znaczenie w leczeniu wielu chorób endokrynologicznych, kardiologicznych, gastroenterologicznych, onkologicznych czy nefrologicznych.
  • szacowanie kondycji biologicznej organizmu i żywotności komórek  W badaniu medycznym składu ciała jest również możliwość oceny kąt fazowego, parametru, który pośrednio określa kondycję biologiczną komórek na podstawie stabilności błon komórkowych. Wskazuje on na stan funkcjonalny organizmu, przydatny w monitorowaniu leczenia chorób przebiegających z wyniszczeniem i wskazujący na poprawę lub pogorszenie stanu zdrowia.

Badanie medyczne składu ciała w gabinecie przeprowadzane jest metodą bioimpedancji z zastosowaniem aparatu firmy SECA - marki o najwyższych standardach medycznej aparatury pomiarowej.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania jest obecność wszczepionego rozrusznika (stymulatora) serca lub kardiowertera- defibrylatora

Jak przygotować się do badania:

badanie można wykonać bez względu na spożycie posiłku o każdej porze dnia. W trakcie badania przyklejane będą jednorazowe elektrody do górnych powierzchni dłoni i stóp, dlatego wskazane jest założenie takiej odzieży aby łatwo uzyskać do nich dostęp. Zaleca się opróżnienie pęcherza moczowego bezpośrednio przed badaniem.

Lekarze

W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ KORONA WIRUSA WPROWADZAMY W GABINECIE NASTĘPUJĄCE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:

  • jest możliwość odbycia konsultacji z lekarzem telefonicznie. W tym celu należy ustalić w Rejestracji Gabinetu godzinę połączenia
  • jeżeli masz jakiekolwiek oznaki przeziębienia lub gorączkę nie przychodź na wizytę, ustal telefoniczną konsultację z lekarzem
  • osoby, które przychodzą do Gabinetu osobiście są proszone o dezynfekcję rąk; podajnik znajduje się w poczekalni
  • staraj się nie wchodzić do rejestracji
  • staraj się zapłacić za konsultację zgodną kwotą
  • lekarze będą przyjmowali w maseczkach, mimo braku jakichkolwiek oznak infekcji
Specjalistyczne Praktyki Lekarskie Bytom. Zapraszamy pacjentów z miast ościennych: Katowice, Gliwice, Tarnowskie Góry, Zabrze, Piekary Śląskie.
zamknij