Elastografia

Badania USG wykonujemy nowoczesnym
aparatem General Electric LogiQ P9
z opcją elastografii i kolorowego Dopplera
Elastografia

Badania elastografii wątroby, tarczycy i piersi prosimy umawiać pod nr telefonu: 885 310 101

ELASTOGRAFIA

Elastografia jest nową opcją badania ultrasonograficznego wykorzystywanego do oceny stopnia uszkodzenia wątroby i określenia ryzyka wystąpienia marskości.

ELASTOGRAFIA WĄTROBY

Przewlekłe choroby wątroby prowadzą do odkładania się w wątrobie włóknika, zapoczątkowując proces marskości. Wczesne stadia marskości nie dają żadnych dolegliwości, objawów ani zmian w badaniach krwi. Nie zmienia się również obraz narządu w konwencjonalnym USG, tomografii komputerowej czy rezonansie elektromagnetycznym. Jedynie biopsja wątroby i elastografia wykrywają początkowe etapy marskości wątroby. W naszej praktyce wykonujemy badanie stosując nowoczesny ultrasonograf z elastografią fali poprzecznej (2D-SWE), umożliwia on również ocenę struktury narządu, zmian ogniskowych oraz badania naczyń i przepływów metodą Dopplera. Urządzenie pozwala także na pośrednią ocenę ciśnienia w układzie żyły wrotnej na podstawie badania przepływów i oceny sprężystości śledziony (elastografia śledziony).

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA ELASTOGRAFII WĄTROBY?

Wskazaniem do wykonania tego badania są wszystkie przewlekłe choroby wątroby do których zaliczamy: zapalenia wirusowe i autoimmunologiczne wątroby, choroby genetyczne (hemochromatoza, choroba Wilsona i inne), stłuszczenie wątroby, alkoholowa choroba wątroby.

JAKIM APARATEM WYKONUJEMY BADANIA?

Dysponujemy nowoczesnym aparatem amerykańskiej firmy General Electric; Logiq P9, dającym możliwość ultrasonograficznego badania wszystkich narządów jamy brzusznej oraz tkanek położonych powierzchownie (tarczyca, piersi, ślinianki, węzły chłonne) wraz z elastografią tych narządów.

JAKIE BADANIA WYKONUJEMY? JAKIE NARZĄDY BADAMY?

Specjalizujemy się w diagnostyce wątroby, tarczycy i węzłów chłonnych.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA ELASTOGRAFII WĄTROBY

Badanie wątroby powinno być wykonane 6 godzin po ostatnim posiłku. Jeżeli dodatkowo planowane jest badanie dopplerowskie układu wrotnego najlepiej zaplanować je na czczo w godzinach rannych. Powinno być wykonane po 10 minutowym odpoczynku, więc na badanie najlepiej przybyć nieco wcześniej. Badanie tarczycy i piersi nie wymaga żadnego przygotowania.

JAK PRZEBIEGA BADANIE?

Elastografia wątroby różni się od konwencjonalnego badania usg jedynie czasem trwania, który jest w tym badaniu dłuższy z uwagi na konieczność wykonania dodatkowych pomiarów. Jeżeli badanie będzie uzupełnione o diagnostykę dopplerowską naczyń krążenia wrotnego, czas wydłuży się znacznie.

PO JAKIM CZASIE OTRZYMAM WYNIK BADANIA?

Wynik z wnioskami będzie sporządzony przez lekarza i wydany od razu po zakończeniu badania.

KTO WYKONUJE BADANIE?

Obecnie, w naszej praktyce badanie wykonuje gastroenterolog, lekarz z wieloletnim stażem w diagnostyce ultrasonograficznej.

Jakie mamy doświadczenie?

Elastografia wykład

zamknij