Elastografia

Badania USG wykonujemy nowoczesnym
aparatem General Electric LogiQ P9
z opcją elastografii i kolorowego Dopplera
Elastografia

ELASTOGRAFIA

Elastografia jest nową opcją badania ultrasonograficznego wykorzystywanego do oceny stopnia uszkodzenia wątroby i określenia ryzyka wystąpienia marskości.

ELASTOGRAFIA WĄTROBY

Przewlekłe choroby wątroby prowadzą do odkładania się w wątrobie włóknika, zapoczątkowując proces marskości. Wczesne stadia marskości nie dają żadnych dolegliwości, objawów ani zmian w badaniach krwi. Nie zmienia się również obraz narządu w konwencjonalnym USG, tomografii komputerowej czy rezonansie elektromagnetycznym. Jedynie biopsja wątroby i elastografia wykrywają początkowe etapy marskości wątroby. W naszej praktyce wykonujemy badanie stosując nowoczesny ultrasonograf z elastografią fali poprzecznej (2D-SWE), umożliwia on również ocenę struktury narządu, zmian ogniskowych oraz badania naczyń i przepływów metodą Dopplera. Urządzenie pozwala także na pośrednią ocenę ciśnienia w układzie żyły wrotnej na podstawie badania przepływów i oceny sprężystości śledziony (elastografia śledziony).

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA ELASTOGRAFII WĄTROBY?

Wskazaniem do wykonania badania są wszystkie przewlekłe choroby wątroby, do których zaliczamy: zapalenia wirusowe i autoimmunologiczne wątroby, choroby genetyczne (hemochromatoza, choroba Wilsona i inne), stłuszczenie wątroby, alkoholową chorobę wątroby.

JAKIM APARATEM WYKONUJEMY BADANIA?

Dysponujemy nowoczesnym aparatem amerykańskiej firmy General Electric Logiq P9, dającym możliwość ultrasonograficznego badania wszystkich narządów jamy brzusznej oraz tkanek położonych powierzchownie (tarczyca, piersi, ślinianki, węzły chłonne) wraz z elastografią tych narządów.

JAKIE BADANIA WYKONUJEMY? JAKIE NARZĄDY BADAMY?

Specjalizujemy się w diagnostyce wątroby, tarczycy i węzłów chłonnych.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA ELASTOGRAFII WĄTROBY

Badanie wątroby powinno być wykonane 6 godzin po ostatnim posiłku. Jeżeli dodatkowo planowane jest badanie dopplerowskie układu wrotnego najlepiej zaplanować je na czczo w godzinach rannych. Powinno być wykonane po 10 minutowym odpoczynku, więc na badanie najlepiej przybyć nieco wcześniej. Badanie tarczycy i piersi nie wymaga żadnego przygotowania.

JAK PRZEBIEGA BADANIE?

Elastografia wątroby różni się od konwencjonalnego badania usg jedynie czasem trwania, który jest w tym badaniu dłuższy z uwagi na konieczność wykonania dodatkowych pomiarów. Jeżeli badanie będzie uzupełnione o diagnostykę dopplerowską naczyń krążenia wrotnego, czas wydłuży się znacznie.

PO JAKIM CZASIE OTRZYMAM WYNIK BADANIA?

Wynik z wnioskami będzie sporządzony przez lekarza i wydany od razu po zakończeniu badania.

KTO WYKONUJE BADANIE?

Obecnie, w naszej praktyce badanie wykonuje gastroenterolog, lekarz z wieloletnim stażem w diagnostyce ultrasonograficznej.

ILE KOSZTUJE BADANIE?

BADANIE ULTRASONOGRAFICZNE

Dr med. Witold Zieleźnik

USG jamy brzusznej

150 zł

Elastografia wątroby z oceną usg wątroby, żyły wrotnej, pęcherzyka żółciowego i śledziony

250 zł

Elastografia wątroby + usg wszystkich narządów jamy brzusznej

300 zł

USG tarczycy z badaniem dopplerowskim i elastografią SWE-2D guzków

150 zł

JAKIE MAMY DOŚWIADCZENIE?

Elastografia wykład

Lekarze

W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ KORONA WIRUSA WPROWADZAMY W GABINECIE NASTĘPUJĄCE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:

  • jest możliwość odbycia konsultacji z lekarzem telefonicznie. W tym celu należy ustalić w Rejestracji Gabinetu godzinę połączenia
  • jeżeli masz jakiekolwiek oznaki przeziębienia lub gorączkę nie przychodź na wizytę, ustal telefoniczną konsultację z lekarzem
  • osoby, które przychodzą do Gabinetu osobiście są proszone o dezynfekcję rąk; podajnik znajduje się w poczekalni
  • staraj się nie wchodzić do rejestracji
  • staraj się zapłacić za konsultację zgodną kwotą
  • lekarze będą przyjmowali w maseczkach, mimo braku jakichkolwiek oznak infekcji
Specjalistyczne Praktyki Lekarskie Bytom. Zapraszamy pacjentów z miast ościennych: Katowice, Gliwice, Tarnowskie Góry, Zabrze, Piekary Śląskie.
zamknij