Strona główna | Kontakt 
 EOZYNOFILOWE ZAPALENIE PRZEWODU POKARMOWEGO

      Eozynofilowe zapalenie przewodu pokarmowego (EZPP) charakteryzuje się naciekiem ścian przełyku, żołądka lub jelita przez eozynofile (komórki związane z reakcją immunologiczną). Objawy i przebieg choroby zależą od odcinka przewodu pokarmowego który został objęty naciekiem. Najczęściej jest to żołądek, rzadziej przełyk i jelito. Uważa się, że czynnikiem odpowiedzialnym za zapoczątkowanie nacieku może być alergia pokarmowa.

OBJAWY

Objawy choroby są uzależnione od odcinka przewodu pokarmowego, który został zajęty. Dominującym objawem eozynofilowego zapalenia przełyku są objawy choroby refleksowej bądź zaburzenia połykania. Przy umiejscowieniu w żołądku lub jelitach pojawiają się bole brzucha, nudności, wymioty, biegunka, utrata masy ciała.

DIAGNOSTYKA

Rozpoznanie eozynofilowego zapalenia przewodu pokarmowego ustala się na podstawie trzech z czterech kryteriów: obecności objawów żołądkowo-jelitowych, stwierdzenia nacieków kwasochłonnych w badaniach histopatologicznych w materiale z biopsji w jednym lub różnych miejscach przewodu pokarmowego lub charakterystycznego obrazu radiologicznego z eozynofilią obwodową oraz wykluczenia choroby pasożytniczej.

LECZENIE

Stosuje się diety eliminacyjne i sterydy. Trwają liczne badania nad możliwością zastosowania nowych leków.