Kolonoskopia

W trosce o Państwa bezpieczeństwo i należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.
Kolonoskopia

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII

Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać sałatek jarzynowych, owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku. W dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Można spożywać zupy w formie zmiksowanej (zupa krem), kisiel, budyń, serki homogenizowane bez dodatków. Inne napoje można pić w dowolnej ilości.

W dniu poprzedzającym badanie, około godziny 15.00, należy przygotować 4 litry roztworu Fortransu rozpuszczając każdą z 4 torebek w 1 litrze niegazowanej wody. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 5-6 godzin. Smak roztworu można poprawić dodając sok z cytryny lub grapefruitowy w stosunku 2:1. (2 objętości roztworu do 1 objętości soku). Od chwili wypicia Fortransu nie należy nic jeść. Można pić dowolną ilość niegazowanej wody mineralnej. Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą woda oznaczają dobre przygotowanie do badania. Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do opakowania preparatu. W dniu badania nie można pić roztworu przeczyszczającego, nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, można natomiast pić wodę do 6 godzin przed badaniem. Proszę zgłosić się na badanie z osoba towarzyszącą.

Uwagi

Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę i inne, w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody. Osoby chorujące na cukrzycą powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy rejestrację naszego gabinetu. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, sintrom, ticlid lub aspirynę, acard, acesan i inne) powinny przerwać ich stosowanie na 7 dni przed badaniem; należy to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Konieczna może być zamiana tych leków na heparynę niskocząsteczkową (np. Fraxiparynę, Clexane). Informacja o kontynuacji leczenia przeciwkrzepliwego po zabiegu będzie dołączona do wyniku. Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania. Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, EKG, echokardiografia oraz aktualnych wyników badań laboratoryjnych takich jak: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. Wskazane jest zabranie ze sobą tych leków. Po badaniu wykonanym w znieczuleniu pacjent przebywa w sali obserwacyjnej przez około 1-2 godziny; po tym czasie pod opieką osoby towarzyszącej może udać się do domu. Obowiązuje 12-godzinny bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i maszyn mechanicznych oraz picia alkoholu. W bardzo rzadkich przypadkach może zaistnieć konieczność dłuższej obserwacji w oddziale szpitalnym. Prosimy uwzględnić to w swoich planach. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania kolonoskopii jest trudny do przewidzenia.

Jeżeli badanie zaplanowano w pełnym znieczuleniu dożylnym w obecności anestezjologa lub w sedacji (podanie leków sedatywnych i silnych leków przeciwbólowych), wskazane jest wypełnienie w tut. Gabinecie karty znieczulenia, co pozwoli na uniknąć problemów w dniu badania.

zamknij