Zespół przerostu flory bakteryjnej

Zespół przerostu flory bakteryjnej

Zespół rozrostu bakteryjnego to nadmierny rozplem bakterii w jelicie cienkim, które zwykle występują w jelicie grubym. W wyniku nieprawidłowego składu bakteryjnego jelita cienkiego dochodzi do wielu zaburzeń w procesie trawienia i wchłaniania. W jelicie cienkim następuje fermentacja węglowodanów z wytworzeniem zwiększonej ilości gazów i zmiany pH treści jelitowej. Bakterie zaburzają także metabolizm kwasów żółciowych, co upośledza wchłanianie tych kwasów a także tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Zmniejsza się wchłanianie witaminy B12 i kwasu foliowego na skutek zużycia ich przez bakterie. Przyczyną rozwinięcia się tego zespołu są przebyte operacje żołądka, zażywanie leków zmniejszających wydzielanie żołądkowe (blokujące pompę protonową i receptor H2), zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego i anomalie budowy jelit.

OBJAWY

Pojawiają się przelewania, wzdęcia, biegunka, możliwy jest spadek masy ciała, dochodzi do niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz witaminy B12 i B9.

DIAGNOSTYKA

Wykonuje się posiew bakteriologiczny treści jelitowej, wodorowy test oddechowy z glukozą lub laktulozą, badanie kału na obecność tłuszczu, badania radiologiczne przewodu pokarmowego w celu poszukiwania nieprawidłowości w budowie i pasażu jelit, badania biochemiczne mające na celu wykrycie niedoborów pokarmowych, witaminowych i zaburzeń elektrolitowych.

LECZENIE

Stosuje się antybiotykoterapię. W razie stwierdzenia niedoborów suplementuje się witaminy. Ogranicza się spożycie laktozy.

Lekarze

W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ KORONA WIRUSA WPROWADZAMY W GABINECIE NASTĘPUJĄCE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:

  • jest możliwość odbycia konsultacji z lekarzem telefonicznie. W tym celu należy ustalić w Rejestracji Gabinetu godzinę połączenia
  • jeżeli masz jakiekolwiek oznaki przeziębienia lub gorączkę nie przychodź na wizytę, ustal telefoniczną konsultację z lekarzem
  • osoby, które przychodzą do Gabinetu osobiście są proszone o dezynfekcję rąk; podajnik znajduje się w poczekalni
  • staraj się nie wchodzić do rejestracji
  • staraj się zapłacić za konsultację zgodną kwotą
  • lekarze będą przyjmowali w maseczkach, mimo braku jakichkolwiek oznak infekcji
Specjalistyczne Praktyki Lekarskie Bytom. Zapraszamy pacjentów z miast ościennych: Katowice, Gliwice, Tarnowskie Góry, Zabrze, Piekary Śląskie.
zamknij