Zespół rozrostu grzybiczego jelita cienkiego

Zespół rozrostu grzybiczego jelita cienkiego

Zespół rozrostu grzybiczego jelita cienkiego (small intestinal fungal overgrowth - SIFO) charakteryzuje się obecnością nadmiernej liczby grzybów w jelicie cienkim, powiązaną z występowaniem objawów żołądkowo-jelitowych. Dotychczas uważano, że grzybica przewodu pokarmowego występuje jedynie u pacjentów ze znacznym upośledzeniem odporności. Ostatnio opublikowane badania wskazują na częste występowanie zespołu rozrostu grzybiczego u chorych cierpiących na odbijanie, wzdęcia brzucha, nudności, biegunkę oraz nadmierne oddawanie gazów. Uważa się, że u podłoża przerostu leżą zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego i długotrwałe zażywanie inhibitorów pompy protonowej.

OBJAWY

Objawy SIFO to: ból brzucha, nadmierne oddawanie gazów, wzdęcie brzucha i biegunka. U pacjentów, u których współistnieje cukrzyca, choroby nowotworowe, bądź przeprowadzona była chemioterapia lub antybiotykoterapia, często występuje nasilona biegunka, niejednokrotnie z domieszką krwi.

DIAGNOSTYKA

Najlepszą uznaną metodą diagnostyczną jest pobranie w czasie gastroskopii treści dwunastniczej i wykonanie posiewu w kierunku kandydozy. Jeżeli liczba drożdżaków przekracza 1 x 103 można ustalić rozpoznanie.

LECZENIE

Stosuje się leki przeciwgrzybicze, które dobiera się w zależności od sytuacji klinicznej. Leczenie prowadzi się najczęściej przez 4 tygodnie.

Lekarze

W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ KORONA WIRUSA WPROWADZAMY W GABINECIE NASTĘPUJĄCE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:

  • jest możliwość odbycia konsultacji z lekarzem telefonicznie. W tym celu należy ustalić w Rejestracji Gabinetu godzinę połączenia
  • jeżeli masz jakiekolwiek oznaki przeziębienia lub gorączkę nie przychodź na wizytę, ustal telefoniczną konsultację z lekarzem
  • osoby, które przychodzą do Gabinetu osobiście są proszone o dezynfekcję rąk; podajnik znajduje się w poczekalni
  • staraj się nie wchodzić do rejestracji
  • staraj się zapłacić za konsultację zgodną kwotą
  • lekarze będą przyjmowali w maseczkach, mimo braku jakichkolwiek oznak infekcji
Specjalistyczne Praktyki Lekarskie Bytom. Zapraszamy pacjentów z miast ościennych: Katowice, Gliwice, Tarnowskie Góry, Zabrze, Piekary Śląskie.
zamknij