Dieta mająca na celu obniżenie poziomu cholesterolu we krwi bardzo przypomina dietę śródziemnomorską, która jest bogata w ryby oraz warzywa i owoce. Osoby mające wysoki poziom cholesterolu we krwi powinny zrezygnować lub ograniczyć spożycie produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe (palmitynowy, stearynowy, masłowy).
Należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe (palmitynowy, stearynowy, masłowy), takich jak:
- mięso, zwłaszcza wieprzowe, wołowe, kaczka, gęś, podroby (wątróbka, serca, nerki),
- przetwory mięsne (parówki, kaszanka, pasztety, salceson, salami),
- sery żółte,
- tłuste białe sery,
- żółtka jaj,
- masło, margaryny.
Cechy charakterystyczne tradycyjnej diety śródziemnomorskiej to potrawy bogate w:
- oliwę z oliwek,
- warzywa i owoce,
- produkty zbożowe,
- nasiona roślin strączkowych.
Zaleca się umiarkowane do dużego spożycie ryb, umiarkowane spożycie mleka, serów i jogurtów, umiarkowane spożycie czerwonego wina do posiłków, mało mięsa. Dieta powinna zawierać co najmniej 700g warzyw i owoców każdego dnia.
Produkty dozwolone
Pieczywo: z pełnego ziarna, graham, z nasionami lnu, słonecznika, dyni.
Kasze: grube kasze, ryż brązowy, makaron razowy.
Nabiał i tłuszcze: mleko 2%, nabiał naturalny (jogurty, kefiry, maślanki), jajko na miękko, jajecznica na parze, masło świeże dodawane do potraw tuż po ich przygotowaniu, oleje roślinne.
Mięsa: gotowane w wodzie i na parze, w kombiwarach, duszone bez obsmażania, pieczone w folii lub w rękawie; zaleca się chude mięsa i ryby.
Warzywa i owoce: wszystkie; świeże i mrożone, zwłaszcza strączkowe.
Napoje: słaba herbata, chude mleko, kawa zbożowa z mlekiem, rozcieńczone soki z owoców i warzyw, kompoty, wody źródlane i mineralne.
Zupy: warzywne, owocowe, krupniki podprawiane zawiesiną z mleka i mąki, mleczne na mleku odtłuszczonym.
Dodatki do pieczywa: masło, twarożek, biały ser, serek homogenizowany, jaja gotowane, jajecznica na parze, chuda wędlina, szynka, polędwica, pasty warzywne.
Desery: kisiele, budynie, galaretki owocowe, musy owocowe, sałatki owocowe, kompoty.
Zioła zalecane: wyciąg z czerwonego ryżu (LipiForma)*, wyciąg z bergamotki (Bergamot R)**, zielona herbata, ziele karczocha, kozieradka.
Produkty przeciwwskazane
Pieczywo pszenne, cukiernicze, rogale, chałki, pełnotłuste mleko i nabiał wysokotłuszczowy, tłuste sery białe, dojrzewające, pleśniowe, topione, feta, jogurty owocowe słodzone, żółtka jaj w dużych ilościach, majonez, smażone, tłuste mięso, podroby i wędliny, smalec, słonina, boczek, margaryny.
Nie zaleca się tłustych ciast, tortów, napojów alkoholowych, deserów z alkoholem, potraw solonych, marynowanych i konserw.
Oprac. na podst. Ciborowska H., Rudnicka A.: Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
*, **: zalecane przez ekspertów, o udowodnionym działaniu
Skorzystaj z porady naszego lekarza - mgr Monika Szmigiel - dietetyk kliniczny, edukator żywieniowy.