Kolonoskopia

W trosce o Państwa bezpieczeństwo i należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.
Kolonoskopia

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII

Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać sałatek jarzynowych, owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku. W dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Można spożywać zupy w formie zmiksowanej (zupa krem), kisiel, budyń, serki homogenizowane bez dodatków. Inne napoje można pić w dowolnej ilości.

Przygotowanie preparatem FORTRANS

W dniu poprzedzającym badanie, około godziny 15.00, należy przygotować 4 litry roztworu Fortransu rozpuszczając każdą z 4 torebek w 1 litrze niegazowanej wody. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 5-6 godzin. Smak roztworu można poprawić dodając sok z cytryny lub grapefruitowy w stosunku 2:1 (2 objętości roztworu do 1 objętości soku). Od chwili wypicia Fortransu nie należy nic jeść. Można pić dowolną ilość niegazowanej wody mineralnej.

Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.

Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do opakowania preparatu. W dniu badania nie można pić roztworu przeczyszczającego, nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, można natomiast pić wodę do 6 godzin przed badaniem. Proszę zgłosić się na badanie z osobą towarzyszącą.

Przygotowanie preparatem PLENVU

Istnieją dwa sposoby przygotowania się do badania. Pierwszy z nich polega na wypiciu dwóch dawek w przeddzień badania, zaś drugi - jednej dawki w przeddzień badania i drugiej w dniu badania.

Dwudniowy schemat dawkowania (preferowany): pierwszą dawkę należy przyjąć wieczorem przed kolonoskopią (ok. 18.00), a 2. dawkę rano w dniu zabiegu. Druga dawka powinna być przyjęta w taki sposób, aby zakończyć picie preparatu na 2 godziny przez wyznaczoną godziną badania (np. jeżeli badanie zaplanowano na godzinę 11.00, wówczas roztwór należy wypić pomiędzy 8.00 a 9.00) .

Jednodniowy schematy dawkowania: obie dawki przyjąć wieczorem w przeddzień badania (pierwszą dawkę pomiędzy 18.00 a 19.00, a drugą pomiędzy 20.00 a 21.00). Oprócz roztworu przyjętego w przeddzień badania można dodatkowo wieczorem wypić każdą ilość przeziernego płynu. Od rozpoczęcia cyklu przygotowania do jego zakończenia nie należy przyjmować pokarmów. Nie ma konieczności modyfikowania dawkowania u osób z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby lub nerek.

Przygotowanie roztworu: należy przygotować i wypić dwie różniące się dawki preparatu, z których każdą należy przyjąć w ciągu 30 min. Po zażyciu każdej z dawek należy wypić w ciągu kolejnych 30 min. co najmniej 500 ml klarownego płynu (woda niegazowana, sok jabłkowy, herbata).

W celu sporządzenia pierwszej dawki należy zawartość saszetki oznaczonej nr 1 rozpuścić w wodzie do uzyskania 500 ml roztworu; w celu sporządzenia drugiej dawki zawartość dwóch saszetek (A i B) należy rozpuścić w wodzie do uzyskania 500 ml roztworu.

Uwagi

Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę i inne, w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody. Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy rejestrację naszego gabinetu. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, sintrom, ticlid lub aspirynę, acard, acesan i inne) powinny przerwać ich stosowanie na 7 dni przed badaniem; należy to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Konieczna może być zamiana tych leków na heparynę niskocząsteczkową (np. Fraxiparynę, Clexane). Informacja o kontynuacji leczenia przeciwkrzepliwego po zabiegu będzie dołączona do wyniku. Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania. Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, EKG, echokardiografii oraz aktualnych wyników badań laboratoryjnych takich jak: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. Wskazane jest zabranie ze sobą tych leków. Po badaniu wykonanym w znieczuleniu pacjent przebywa w sali obserwacyjnej przez około 1-2 godziny; po tym czasie pod opieką osoby towarzyszącej może udać się do domu. Obowiązuje 12-godzinny bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i maszyn mechanicznych oraz picia alkoholu. W bardzo rzadkich przypadkach może zaistnieć konieczność dłuższej obserwacji w oddziale szpitalnym. Prosimy uwzględnić to w swoich planach. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania kolonoskopii jest trudny do przewidzenia.

Jeżeli badanie zaplanowano w pełnym znieczuleniu dożylnym w obecności anestezjologa lub w sedacji (podanie leków sedatywnych i silnych leków przeciwbólowych), wskazane jest wypełnienie w naszym Gabinecie karty znieczulenia, co pozwoli uniknąć problemów w dniu badania.

Lekarze

W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ KORONA WIRUSA WPROWADZAMY W GABINECIE NASTĘPUJĄCE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI:

  • jest możliwość odbycia konsultacji z lekarzem telefonicznie. W tym celu należy ustalić w Rejestracji Gabinetu godzinę połączenia
  • jeżeli masz jakiekolwiek oznaki przeziębienia lub gorączkę nie przychodź na wizytę, ustal telefoniczną konsultację z lekarzem
  • osoby, które przychodzą do Gabinetu osobiście są proszone o dezynfekcję rąk; podajnik znajduje się w poczekalni
  • staraj się nie wchodzić do rejestracji
  • staraj się zapłacić za konsultację zgodną kwotą
  • lekarze będą przyjmowali w maseczkach, mimo braku jakichkolwiek oznak infekcji
Specjalistyczne Praktyki Lekarskie Bytom. Zapraszamy pacjentów z miast ościennych: Katowice, Gliwice, Tarnowskie Góry, Zabrze, Piekary Śląskie.
zamknij